Sabatikal potrebujú hlavne sestry

Autor: Inštitút zamestnanosti | 19.6.2019 o 14:36 | (upravené 20.6.2019 o 13:32) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1044x

Prvok, ktorý by mohol dopomôcť k zlepšeniu pracovných pomerov v našom zdravotníctve a nehovorí sa o ňom, sa nazýva sabatikal.

Ide o inštitút alebo lepšie povedané prvok, vďaka, ktorému predchádzame vyhoreniu v povolaní. Symptóm vyhorenia je fyzická a psychická vyčerpanosť. Tento jav vyhorenia je častý pri profesii zdravotná sestra. Kvôli vyšším nárokom na pracovnú pozíciu zdravotná sestra na Slovensku než v zahraničí nastáva u nich symptóm vyhorenia častejšie. Dôvody sú čím ďalej viac pacientov na jednu sestru, vysoký počet zmien cez víkend, ale taktiež častejšie nočné zmeny. A preto navrhujeme uplatniť inštitút sabatikalu pre zdravotné sestry a pôrodné asistentky.

Kedy by mal zamestnanec právo na sabatikal ? Mohol by ho využívať, pokiaľ by pracoval posledných 9 rokov z 10, zároveň má nárok na dávky v nezamestnanosti vo výške minimálneho starobného dôchodku a taktiež za posledných 5 rokov nevyužil sabatikal. V období, kedy by zdravotná sestra využívala sabatikal, čo by mohlo trvať od 6 – 12 mesiacov (podľa dohody zamestnanca a zamestnávateľa), by poberala dávku vo výške dávky v nezamestnanosti. Počas tohto obdobia by mohol využiť čas zamestnanec, ako uzná za vhodné.

Zároveň s využívaním sabatikalu bude zamestnancovi stúpať vek odchodu do dôchodku. Zamestnanci v zdravotníctve by mali posunutý odchod do dôchodku v pomere 0,5:1. Čo znamená, že pokiaľ zdravotný pracovník je na sabatikale 12 mesiacov, tak vek odchodu do dôchodku sa mu posunie o 6 mesiacov.

Počas sabatikalu musí zamestnávateľ udržať pracovné miesto danému zamestnancovi, aby sa mohol vrátiť na svoju predchádzajúcu pozíciu.

Tento návrh by mal zatraktívniť pozíciu zdravotná sestra a dopomôcť tak k stabilizácii počtu zdravotných sestier v našom zdravotníctve.

V predošlom článku sme si priblížili, ako je potrebný inštitút sabatikalu. Teraz si stručne povieme, koľko by možnosť využitia sabatikalu stálo verejné financie. Presné vyčíslenie pre rok 2018 je v tabuľke nižšie.

 

Vplyv na rozpočet verejnej správy

 

 

Počet mesiacov na sabatikale

Scenár

Počet sestier

6

8

12

Optimistický

5%

6 107 191,27 €

8 142 921,69 €

12 214 382,54 €

Stredný

7,50%

9 160 786,91 €

12 214 382,54 €

18 321 573,81 €

Negatívny

10%

12 214 382,54 €

16 285 843,39 €

24 428 765,08 €

 

Do týchto výpočtov boli zahrnuté neuhradené odvody zo mzdy zdravotnej sestry, zdravotné odvody, ktoré bude musieť platiť štát počas sabatikalu a tak isto sme premietli do výpočtov aj zníženie spotreby.

Aj keď berieme do úvahy najnegatívnejší scenár, a to pri odchode na sabatikal 10% sestier, náklady sa pohybujú na sume necelých 25 miliónov €.  Benefity prevyšujú náklady, ktoré so sebou sabatikal nesie. Primárny efekt je vyšší záujem sestier o povolanie a zároveň sestry, ktoré nebudú tesne pred vyhorením, budú poskytovať kvalitnejšie zdravotnú starostlivosť a zároveň zvýši sa psychická pohoda sestier, čo znamená tzv. proklientsky prístup k pacientom. Pokiaľ nášmu zdravotníctvu a našim zdravotným sestrám sabatikal pomôže, treba túto možnosť zaviesť aj na Slovensku. Skúsenosti so sabatikalom majú napríklad v Holandsku, Švédsku, Fínsku, Rakúsku, ale aj v USA. V záujme nás všetkých je zatraktívniť povolanie zdravotnej sestry a pôrodnej asistentky a sabatikal k tomu len a len pomôže.

 

Tento článok je súčasťou projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS.

logo projektu
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zrušili oslobodenie Kočnera. Kto je predseda senátu Peter Paluda

Čelil Harabinovi, zlákala ho SaS. Neskôr to ľutoval.

Dobré ráno

Dobré ráno: Biden si potrebuje upratať Putina, ak chce ustrážiť Čínu

Stretnutie lídrov sa konalo v Ženeve.

Obranca Vavro má covid. Čo to znamená pre ďalšie zápasy Slovákov?

Tím musí mať k dispozícii aspoň 13 hráčov.


Už ste čítali?