Sociálny balíček a jeho dopad na verejné financie

Autor: Inštitút zamestnanosti | 19.7.2019 o 12:25 | (upravené 16.9.2019 o 13:12) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  518x

Po výmene ministra Kažimíra v kresle ministra financií za ministra Kamenického jestvovali obavy, že v predvolebnom roku sociálny balíček výrazne narastie. Nestalo sa tak, hodnota balíčka zostala na úrovni 500 – 550 miliónov eur.

V prvom rade je to dobrá správa pre stabilitu verejných financií, na druhej strane sa jednotlivé opatrenia sociálneho balíčka do určitej miery opakujú a niektoré sú nové. Napríklad vianočný príspevok tu bol a tento raz je o niečo zvýšený. Samozrejme, je vec názoru, či má byť zvýšený všetkým alebo iba ľuďom s menším dôchodkom a podobne.

Riziko vzhľadom na nedosiahnutie vyrovnaného rozpočtu sa nenapĺňa z pohľadu toho, že by ho ohrozoval sociálny balíček vo výške, v akej bol deklarovaný. Existujú ale ďalšie faktory, ktoré môžu ohroziť vyrovnaný rozpočet. Nielen vnútorné faktory ohrozujú vyrovnané hospodárenie, ale taktiež aj vonkajšie faktory, ako spomalenie rastu vo svete a hlavne u našich hlavných obchodných partnerov. V našom prípade sú to prioritne Nemecko a Európska únia. Môžu nás ovplyvniť aj turbulencie v cenách ropy a iných surovín. Hrozbou zostáva obchodná vojna medzi USA a Čínou alebo vojnový konflikt vo svete. Pokiaľ sa tieto faktory nenaplnia, vyrovnaný rozpočet by nemal byť v zásade ohrozený.

Ak sa pozrieme na opatrenia vlády a v tomto prípade na zníženie daní z príjmu právnických osôb, tak je toto opatrenie určené len pre menšie firmy. Účinnejšie opatrenie by jestvovalo v podobe zníženia daní z príjmu živnostníkov. Podpora živnostníkov takouto formou by bola účinnejšia ako odpustenie niektorých odvodov, čo následne vedie k stavu, že nie sú sociálne poistení na dôchodok.

Benefity zamestnancom boli vládou prisúdené v podobe rôznych rekreačných poukazov a poukazov pre deti. Plusy v dnešnej podobe, resp. v sociálnom balíčku pre obyčajných občanov budú v podobe zníženej DPH na zdravé potraviny, presnejšie na vybraný druh potravín. Pokles cien nebude presne o percento, o aké sa zníži DPH, bude to skôr akýsi kompromis dopytu a ponuky. A je potrebné, aby si spotrebitelia vyžadovali od predajcov zníženie cien. Takýto spôsob je efektívnejší než vysielanie akýchsi cenových hliadok vytvorených z dôchodcov.

Treba si uvedomiť, že nakúpené potraviny treba uvariť a pripraviť, preto je vhodnejšie podporiť stravovacie služby zníženou sadzbou DPH. Bolo by to výhodné pre mnohých, či už by dané opatrenie podporilo domáci turizmus alebo zahraničný. Taktiež sa podporí stravovanie v závodných jedálňach a v neposlednom rade by sa znížila cena obedov v sociálnych zariadeniach pre dôchodcov, ale aj na stredných a vysokých školách. Je to efektívny, jednoduchý a viditeľný spôsob zvýhodnenia.

Naša ústava dáva ústavné právo na vzdelanie všetkým deťom. Žiaľ, niektorí rodičia nedosahujú také príjmy, aby mohli zabezpečiť svojmu dieťaťu jednorazové náklady v septembri na začiatku školského roka. V čase, keď sa kupujú školské pomôcky a platia sa poplatky, je návrh na príspevok 100 eur racionálnou voľbou. Ale treba pripomenúť, že všetky deti pri nástupe v septembri do školy potrebujú približne tú istú sumu. Preto je na mieste uvažovať o príspevku všetkým deťom na základnej škole. Samozrejme, takéto opatrenie by malo veľký dopad na verejné financie.

Pri všetkých sociálnych a predvolebných balíčkoch je akékoľvek zasahovanie do balíčkov, či zrušením, či zúžením opatrenia vždy spájané s vysokými politickými nákladmi. To do zhoršujúcej sa makroekonomickej klímy bude naďalej zvyšovať fiškálne riziká, ktoré v spojení so starnutím populácie narastajú.

logo evsTento článok je súčasťou projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Matovič oznámil 101 nových prípadov nákazy

Oznámili opatrenia na pomoc veľkým firmám.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Teraz by sa nám hodila koruna

Kto zastaví odhodlanie premiéra zlikvidovať ekonomiku?

Cynická obluda

Epidémia kolónavírusu

Koľko času ste už zabili počas tejto karantény a koľko času ste zabili dnes na cestách? Porovnajte si.


Už ste čítali?